admin 28 بهمن, 1400 0 دیدگاه

معرفی کابل شبکه Cat7 SFTP

در اولین بخش از مقاله معرفی کابل شبکه Cat7 SFTP قصد داریم به ساختار این کابل شبکه بپرازیم، در حقیقت این کابل شبکه از انواع تجهیزات پسیو شبکه محسوب می شود که ساخت کشور فرانسه بوده و دارای ۴ جفت سیم بهم تابیده شده است که روکشی آن از جنس PVC یا روکش LSZH روی آن ها را خواهد پوشاند و دارای قابلیت ارسال دیتا تا سرعت ۱ گیگابایت در ثانیه و همین طور پهنای باند ۲۵۰ مگا هرتز خواهد بود.

جالب است بدانید که در حقیقت این کابل شبکه در حلقه های ۵۰۰ متری قابل سفارش و عرضه می باشد. در نظر داشته باشید که از این کابل می توان به جهت استفاده در شبکه های Ethernet Gigabit  و همچنین راه اندازی سیستم های Network در خانه ها، اداره ها، مجتمع های بزرگ و … استفاده نمود.


انواع تقسیم بندی کابل لگراند:

می توان گفت که به صورت کلی انواع کابل شبکه لگراند که در دسته تجهیزات برق و شبکه لگراند جای دارد از لحاظ روکش به ۲ دسته شیلد دار و بدون شیلد طبقه بندی می شوند که کابل شبکه Cat6 SFTP از نوع شیلدار آن است که عبارت SFTPبه این معنا خواهد بود که در حقیقت در این کابل دور سیم ها هم فویل و هم شیلد قرار خواهد گرفت، در حقیقت این کابل دارای ۴ زوج بهم تابیده می باشد که لایه فویل دور هر زوج و یک لایه شیلد نیز دور ۴ زوج کشیده خواهد شد.

در نظر داشته باشید که وجود شیلد در این کابل یاری خواهد رساند تا در مقابل نویز خارجی مقاوم شود و در ضمن روکش یا فویل دور هر زوج هم سیم ها را در مقابل نویز داخلی هم مقاومت خوبی از خودش نشان دهد.


مرسوم ترین کابل های شبکه:

Cat 3 : در اغلب شبکه های قدیمی تر، کابل Cat 3 مورد استفاده قرار می گرفته و در حال حاظر این نوع کابل به سادگی در دسترس همگان نخواهد بود و سخت پیدا خواهد شد. این کابل شبکه، از ۱۶MHz  پهنای باند، ۱۰ مگابیت در ثانیه اتصال شبکه پشتیبانی خواهد کرد؛ ضمنا از کابل Cat 3 می توان به منظور استفاده در سیستم های تلفنی و Voice نیز بهره گرفت.
Cat 5 : این کابل هم به مانند کابل قبلی که برای شما تشریح شد کابلی است که در واقع در شبکه های قدیمی تر مورد استفاده قرار می گرفته، با این تفاوت که از پهنای باند ۱۰۰MHz  و سرعت ۱۰۰ مگابیت در ثانیه پشتیبانی به عمل می آورد.
Cat 5E : کابل  Cat 5E، نسخه بهتر شده و مرسوم تر کابل Cat 5 محسوب می شود. ضمنا در خاطر داشته باشید که در حقیقت این کابل با این وجود که سرعت انتقال اطلاعات را زیاد خواهد کرد، از لحاظ اقتصادی نیز مقرون به صرفه خواهد بود.

جالب است بدانید که کابل Cat 5E از تداخل الکترو مغناطیسی ممانعت به عمل آورده و از سرعت شبکه ۱۰/۱۰۰/۱۰۰۰ مگابیت بر ثانیه و از پهنای باند MHz100 تا MHz400 پشتیبانی به عمل می آورد. کابل شبکه Cat 5E با سرعت ۱۰۰۰ مگابیت در ثانیه تحت عنوان کابل شبکه Gigabit اترنت نیز رایج می باشد. این را هم بدانید که در این کابل از هر ۴ جفت سیم به هم تابیده به منظور انتقال داده استفاده خواهد شد.

Cat 6 : جالب است توجه داشته باشید که کابل Cat 6 با همه کابل های دیگر سازگار خواهد بود. این کابل شبکه نظیر کابل های Cat 5E می باشند، ولی دارای سیم های ضخیم تری خواهند بود. کابل شبکه Cat 6 با اسم کابل  Gigabit Ethernet رایج شده اند. افرادی که فکر بهبود کابل های شبکه خود می باشند، می بایست در خاطر داشته باشند که چنانچه از کابل های Cat 6 استفاده می کنند، احتیاجی به بروز رسانی دوباره کابل های شبکه در آینده ای نزدیک پیدا نخواهند کرد. در زمان نصب این کابل ها در شبکه هایی با سرعت ۱۰ گیگا بایت در ثانیه، می توان از کابل های Cat6 به منظور مسافت هایی تا ۶۰۰ متر و از کابل های Cat 6a به جهت مسافت هایی تا ۱۰۰ متر بهره گرفت.

 Cat 7: کابل Cat 7 تحت عنوان کابل Class F نیز مرسوم شده است. این کابل، از پهنای باند تا ۶۰۰ MHz پشتیبانی به عمل خواهد آورد، ولی به منظور استفاده در شبکه های خانگی به هیچ عنوان گزینه مناسبی به حساب نخواهد آمد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.