مولتی پلکس کردن سیگنال ها چیست؟

ario admin 15 مرداد, 1399 0 دیدگاه

زمانی که از یک کانال بیش از یک سیگنال با طیف های مختلف روی هم افتاده را انتشار می دهیم به اصطلاح عمل مولتی پلکس را انجام می دهیم.

در مثال شکل زیر موج مشکی سیگنال اطلاعات است که بعد از گذر از مدولاتور، با موج قرمز رنگ و آبی رنگ نمایش شده است.

همان طور که در شکل می بینید سیگنال بعد از گذر از مدولاتور در شکل موج قرمز رنگ مدولاسیون دامنه و در شکل موج آبی رنگ مدولاسیون فاز بر روی آن انجام شده است.

« تاریخچه ای کوتاه از استفاده ی مدولاتور و مدولاسیون آنالوگ »
شاید در مبحث مدولاسیون نام Broad casting یا به اصطلاح سرویس پخش را شنیده باشید.

وظیفه Broad casting پخش همگانی اعم از ارسال و انتشار صدا، تصویر و حتی هر دو مورد به تعداد زیادی از گیرنده های تلویزیونی یا رادیویی را دارد.

اولین دستگاه پخش رادیویی همگانی در ایالت متحده آمریکا در حدود سال ۱۹۲۰ میلادی استفاده شد و شروع به کار کرد.

سپس دو سال بعد، ایستگاه های رادیویی تجاری پیدا شدند و کم کم شروع به کار کردند تا این که در سال ۲۰۰۳ تعداد ایستگاه های تجاری افزایش یافت و به ۴۸۰۴ ایستگاه AM رسید.

نکته جالبی که وجود دارد، افزایش چشم گیر ایستگاه ها (مدولاتور های پیشرفته) است و طبق اعداد و ارقام، ایستگاه های FM در سال ۱۹۹۸ به تعداد ۶۱۷۹ ایستگاه تجاری و ۲۴۰۰ ایستگاه غیر تجاری رسید که از لحاظ کمیت از ایستگاه های AM (مدولاتور های وسیعی که کار مدولاسیون دامنه را انجام می دهند) پیشی گرفت.

ایستگاه های رادیویی تجاری برای مدولاسیون دامنه، مجاز به استفاده از فرکانسهای حامل در محدوده KHz 1600 -500 و برای FM مجاز به استفاده از MHz 108 -88 می باشند.

دربارهario admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.