فیبر نوری مالتی مود Multimode:

ario admin 30 مهر, 1398 0 دیدگاه
مالتی مود

فیبرنوری مالتی مد, نوعی فیبرنوری است که اغلب در ارتباطات در فواصل نزدیک استفاده می شود. کابل فیبر نوری مالتی مد دارای یک هسته بزرگتر به اندازه 50 یا 5/62 میکرون است که امکان پخش چندین نور را فراهم می کند. به همین دلیل داده های بیشتری می توانند از طریق هسته فیبرنوری مالتی مد در یک زمان معین عبور کنند. حداکثر فاصله انتقال برای کابل مالتی مد حدود 550 متر در سرعت 10 Git/s است .

فیبر نوری

نواع فیبر نوری مالتی مد

کابل های فیبر نوری مالتی مد بوسیله استاندارد ایزو 11801 می توانند به فیبرهای نوری ̦OM2̦ OM1 OM3 ̦ OM4 ̦  OM5 طبقه بندی شوند. انواع  فیبرهای نوری مالتی مد معمولا از لحاظ اندازه̦ پهنای باند̦ سرعت داده̦ فاصله رنگ و منبع نوری مقایسه می شوند.

فیبر نوری OM1

فیبرنوری OM1 معمولا دارای ژاکت نارنجی رنگ است و دارای اندازه هسته 62.5 میکرون است. که می تواند 10 گیگابیت اترنت را تا طول 33 متر پشتیبانی کند.اما معمولا برای برنامه های 100 مگابیت اترنت استفاده می شود. این نوع فیبرنوری معمولا از منبع نوری LED استفاده می کند.

فیبر نوری OM2

فیبر OM2 همچنین دارای ژاکت نارنجی رنگ است و از منبع نور LED استفاده می کند اما دارای اندازه کوچکتر 50 میکرون است. این فیبر می تواند 10 گیگابیت اترنت را درطولی تا 82 متر پشتیبانی کند اما بیشتر در برنامه های 1 گیگابیت اترنت استفاده می شود.

فیبر نوری OM3

فیبر نوری OM3 دارای ژاکت آبی رنگ است. مانند OM2 اندازه هسته آن 50 میکرون می باشد.اما برای تجهیزات مبتنی بر لیزر بهینه شده است.این فیبر از 10 گیگابیت اترنت تا طول 300 متر را پشتیبانی می کند.علاوه بر این قادر به پشتیبانی از 40 گیگابیت و 100 گیگابیت تا 100 متر است.

فیبر نوری OM4

این فیبر برای انتقال لیزر VSCEL طراحی شده است .می تواند 10 Gig/s تا طول 550 متر در مقایسه با 300 متر با OM3 فراهم کند. و با بکارگیری یک کانکتور MPO قادر به اجرای  40/100 GB تا 150 متری است.

فیبر نوری OM5

فیبر نوری OM5  به عنوان فیبر مالتی مد پهن باند WBMMF (wideband multimode fiber)  شناخته می شود.  این فیبر جدیدترین نوع فیبر نوری مالتی مد است . اندازه قطرهسته آن همانند فیبر OM4 ,OM3 ,OM2  پنجاه میکرون است و برای پشتیبانی از حداقل چهار کانال WDM با حداقل سرعت 28 Gbps در هر کانال بوسیله پنجره 850-953 nm طراحی شده است.

تفاوت فیبر نوری OM5 ,OM4 ,OM3 ,OM2 ,OM1

تمایز اولیه بین فیبرهای نوری مالتی مد بعلت تفاوت های فیزیکی است.براین اساس تفاوت فیزیکی منجر به نرخ انتقال داده مختلف و فاصله مختلف می شود.تفاوت فیزیکی عمدتا در قطر, رنگ ژاکت, منبع نور و پهنای باند است که در جدول زیر شرح داده شده است.

دربارهario admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *