فرمت های فشرده سازی تصویر در دوربین مداربسته

ario admin 11 آبان, 1399 0 دیدگاه

شرکت های مختلف تولید دوربین مداربسته، از فرمت های مختلفی برای فشرده سازی در محصولات خود استفاده می کنند. ما در این قسمت،به توضیح 4 مورد از معمول ترین فرمت های فشرده سازی تصویر در دوربین مداربسته می پردازیم که عبارتند از:

H261
Motion JPEG که با نام M-JPEG و M-JPG نیز شناخته می شود
™Wavelet
MPEG که با نام mpg نیز شناخته می شود
در ادامه توضیح مربوط به هرکدام از این فرمت ها آورده خواهد شد.

1) H261
H261 یک طرح دیجیتال سازی و فشرده سازی برای ویدیوی آنالوگ است. این فرمت به صورت گسترده در ویدیو کنفرانس ها مورد استفاده قرار می گیرد و هدف آن ارائه ویدیوی دیجیتالی با بیت ریت 64Kbps تا 1Mbps می باشد. این بیت ریت، پهنای باند شبکه های دیتای عمومی است.

نرخ فشرده سازی 1:2500 در این فرمت قابل دسترسی است. البته میدانیم که هر چه فشرده سازی بیشتر باشد، کیفیت تصویر پایین تر خواهد بود. این فرمت برای بیت ریت های بالا و نمایش اهداف متحرک مناسب است ولی رزولوشن فریم ها بالا نخواهد بود. این فرمت برای اهداف امنیتی که نیاز به تشخیص جزییاتی مثل چهره و پلاک خوردو وجود دارد، مناسب نیست.

2) Motion JPEG (M-JPEG)
این فرمت فشرده سازی تصویر در دوربین مداربسته از فرمت JPEG که یک روش فشرده سازی برای تصاویر دیجیتال است، اقتباس شده است. JPEG یک تکنیک فشرده سازی از نوع lossless بوده و اطلاعات کمی را از تصویر حذف می کند. Motion-JPEG یک جریان ویدیویی از عکس هایی را ایجاد می کند که با فرمت JPEG فشرده ساز شده اند. کیفیت تصویر حاصل در این روش، از روش H261 بالاتر است. در مقابل پهنای باند، هزینه و ظرفیت بیشتری در این فرمت مورد نیاز خواهد بود.

مزیت Motion JPEG این است که بر اساس تصاویر ساکن، می تواند هر یک از فریم ها را به عنوان یک تصویر واحد،تولید کند. این قابلیت برای اهداف نظارتی و امنیتی، کاربردی و سودمند است. همانطور که توضیح خواهیم داد، برخی از تکنیک های فشرده سازی نمی توانند چنین تصاویری را ارائه دهند.

3) MPEG
این ساختار پس از M-JPEG و به وسیله­ ی گروه Motion Picture Expert Group طراحی و ایجاد شد. این استاندارد این قابلیت را دارد که قسمت­ های اضافی یا مشابه را نه تنها در هر تصویر بلکه در بین تصاویر مختلف و مجاور نیز شناسایی و حذف کند.

در ساختار MPEG-1 از هر تصویر سه فریم متفاوت ساخته می­ شود. فریم اول (l-frame) همه ­ی خصوصیات و اطلاعات مربوط به ساخت تصویر موردنظر را دارد. فریم بعدی فریم پیش­بینی (P-frame) نام دارد و از l-frame تصویر قبلی ایجاد شده است و از آن برای ایجاد تصویر بعدی استفاده می­ شود. فریم آخر یا فریم پیش­بینی دوتایی (B-frames) از دو فریم قبلی و بعدی ساخته می­ شود. در این روش فشرده ­سازی قسمت­ های تکراری و زائد نه تنها در هر تصویر بلکه بین تصاویر مختلف با استفاده از مقایسه فریم­ ها با هم، حذف می ­شوند و به این ترتیب ظرفیت تصاویر ضبط شده در این روش بسیار کم­تر از روش JPEG است.

ساختار MPEG-2 نوع پیشرفته­ تری از فشرده ­سازی به روش MPEG است که با استفاده از این روش فشرده­ سازی می­ توان ۹۰ دقیقه از یک فیلم با کیفیت VHS را در فضایی به بزرگی ۶۵۰ مگابایت ذخیره کرد. ساختار MPEG-2 شبیه ساختار MPEG-1 می ­باشد و به دلیل نیاز به کیفیتی بالاتر نسبت به MPEG-1 به وجود آمده است. اغلب کاربردهای تصویربرداری در زمینه­ های سینمایی و پزشکی دارد که با توجه به وضوح تصویر بالای تصاویر دیجیتال شده، این ساختار توانایی بیشتری در خصوص بزرگ­ نمایی دیجیتال خواهد داشت، اما سرعت پهنای باند بیشتری را نیز برای انتقال تصاویر به خود اختصاص خواهد داد.

ساختار MPEG-4 بر مبنای این که دیدی شیء گرا و متفاوت با آنچه گفته شد به تصاویر دارد، فشرده ­سازی بیشتری را به ارمغان آورده است.

4) ™Wavelet
همانند Motion JPEG، فشرده سازی ویدیو در این روش، با در کنار هم قرار دادن تصاویر ثابت انجام می گیرد و تصاویر حاصل، کیفیت بالایی دارند. حجم فایل فشرده سازی شده با این فرمت ، چهار برابر کمتر از M-JPEG و JPEG می باشد. سرعت عمل فشرده سازی نیز در این روش بالاست. اگر چه Wavelet به عنوان یکی از تکنیک های فشرده سازی معمول شناخته نمی شود، اما در حال محبوب شدن است.

دربارهario admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.