دوربین های اسپیددام (speed dome)

ario admin 22 دی, 1398 0 دیدگاه

دوربین مدار بسته اسپیددام (speed dome) که آن را با نام های دیگری مانند دوربین گردان، دوربین PTZ و… می شناسند برای اشاره به دسته ای مشخص از دوربین های مداربسته با قابلیت های حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرند.

مشخصه های اصلی دوربین اسپیددام چه چیزهایی می باشند؟

دوربین های اسپید دام دارای دو مشخصه متفاوت نسبت به دوربین های ساده هستند. این دو مشخصه عبارتن از:

امکان چرخش: دوربین های اسپید دام امکان چرخش در زوایای مختلف به صورت افقی و عمودی را دارند. دوربین معمولا طوری طراحی می شود که بتواند حرز بچرخد پس محدودیتی در چرخش افقی وجود ندارد.زاویه چرخش عمودی هم به صورتی انتخاب می شود که بالاتری امکان دید را برای کاربر ایجاد کند(معمولا بیش از 90 درجه چرخش عمودی). از طریق تلفیق حرکت افقی و عمودی دوربین های اسپیددام می توانند بازه بسیار وسیعی از زوایا را پوشش دهند.

امکان زوم اپتیکال: گر چه همه دوربین های اسپید دام امکان زوم ندارند اما این قابلیت در بیش از 90 آنها وجود دارد. از طریق این قابلیت شما می توانید بر روی مرکز تصویر بزرگ نمایی داشته باشید. با ترکیب این قابلیت، با قابلیت چرخش می توان گفت دوربین می تواند در هر بخشی از زاویه دید خود زوم کند. میزان زوم دوربین های اسپیددام را معمولا با واحدX نشان می دهند که ضریب بزرگنمایی دوربین را نشان می دهد.

دوربین هاای اسپید دام برای چه مکان هایی مناسب هستند؟

دوربین های اسپید دام برای مانیتورینگ و نظارت کنترل شده ایده آال هستند.بهترین استفاده ااز این دوربین ها برای نظارت کنتررل شده ( به همراه اوپراتور) در محیط های بزرگ است. از طریق کنترل دوربین اوپراتور خواهد توانست عملکرد دستگاه ها، افراد و… در یک محیط بزرگ نظارت کند. البته توجه داشته باشید که دوربین اسپید دام در هر لحظه تنها بخشی از تصویر را نشان می دهد و ضبط می کند پس پوشش دائمی بر روی کل محوطه نخواهد داشت.

نقاط ضعف دوربین های اسپید دام

دوربین های اسپید دام به علت داشتن قطعات مکانیکی و حرکت ،نیاز به تعمیرات و نگهداری به مراتب بیشتری نسبت به دوربین های عادی دارند. توصیه می شود این دوربین ها به صورت سالیانه مورد بازبینی و تمیزکاری قرار گیرند تا از آسیب به قسمت های مکانیکی آنها جلوگیری شود.

دربارهario admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.