دانگل (Dongle) چیست؟

admin 23 تیر, 1401 0 دیدگاه

احتمالا شما با پیشرفت روز افزون تکنولوژی، واژه دانگل (Dongle) که به آن wireless adaptor هم گفته می‌شود را زیاد شنیده‌اید. دانگل یک قطعه سخت‌افزاری کوچک است که به ابزار دیگری همچون رایانه، تلویزیون و… متصل شده و امکانات و قابلیت‌هایی را به آن اضافه می‌نماید. دانگل یک وسیله یا دستگاه است که نقش واسط ارتباطی را میان سایر دستگاه‌ها و سیستم‌ها در حوزه فناوری بازی می‌نماید. در کاربردهای متفاوتی در حوزه کامپیوتر و فناوری اطلاعات می‌توان از واژه دانگل استفاده کرد. دانگل اغلب به صورت USB طراحی می‌شود و به اتصال به سیستم مورد نظر، امکان ارتباط وایرلس خاص بین آن سیستم با یک وسیله خاص دیگر را فراهم می‌نماید. شاید شما بدون آنکه با نام دانگل آشنا باشید، بارها از آن استفاده کرده باشید. به عنوان مثال کامپیوترهای رومیزی امکان اتصال به وای‌فای را ندارند و نمی‌توانند به خودی خود به مودم متصل شوند، در این شرایط شما می‌توانید از دانگل وای‌فای استفاده نمایید تا قابلیت جدیدی به سیستم شما اضافه شود و سیستم شما توانایی اتصال به وای‌فای را پیدا کند.

کاربرد دانگل:

کاربرد دانگل‌ در ابتدا در حوزه کامپیوتر، برای حفظ مالکیت معنوی نرم‌افزارهای تولید شده و نرم‌افزارهای خصوصی بود. به این صورت که این نرم‌افزارها تنها زمانی قادر به سرویس‌دهی بود که قطعه سخت‌افزاری دانگل نیز به آن سیستم متصل می‌بود. به این شکل مکانیزمی برای امنیت نرم‌افزارهای تولیدی ایجاد شد که اولین بار، اولین دانگل به سیستم IBM PC متصل شد. هنوز هم در بسیاری از حوزه‌ها برای ارائه نرم‌افزارهای تخصصی از دانگل استفاده می‌شود. اما امروزه این کاربرد بسیار گسترده شده و برای اتصالات مختلف بین دستگاه‌ها از دانگل استفاده می‌شود.


انواع دانگل:

دانگل انواع مختلفی دارد که برای اتصالات و کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. دانگل‌ها را می‌توان به انواع زیر دسته‌بندی کرد:

 • دانگل‌ بلوتوث
 • دانگل‌ وای فای
 • دانگل‌ کارت حافظه
 • دانگل‌ موس بی‌سیم
 • دانگل‌ کیبورد بی‌سیم
 • دانگل‌ تأمین کننده شارژ
 • دانگل‌ دسته (joystick) بی‌سیم
 • دانگل‌ صوتی (ّبرای استفاده و اتصال AUX)
 • دانگل‌ سیم کارت (برای اتصال سیستم به اینترنت از طریق سیم‌کارت مورد استفاده قرار می‌گیرد)

مزایای استفاده از دانگل‌

 • دانگل‌ها به دلیل اندازه کوچک به آسانی قابل حمل هستند و فضای زیادی اشغال نمی‌کنند و اغلب از یک فلش نیز کوچکتر هستند.
 • دانگل‌ها برخلاف سخت‌افزارهای داخلی دستگاه‌ها می‌توانند روی چندین دستگاه مختلف مورد استفاده قرار گیرند. برای مثال شما می‌توانید تنها یک دانگل USB بلوتوث تهیه کنید و از آن روی رایانه‌های دسکتاپ مختلفی که به صورت داخلی مجهز به این سخت‌افزار نیستند برای انتقال فایل بین رایانه و گوشی هوشمندتان استفاده کنید (به این ترتیب لازم نیست برای خرید سخت‌افزارهای مجزا برای هر دستگاه، هزینه‌ای جداگانه بپردازید در حالی که تنها در مواقع ضروری از آن استفاده می‌کنید) یا به عنوان مثال می‌توانید از فلش درایو USB خود برای همراه داشتن و انتقال فایل‌هایتان در منزل و محل کار بهره ببرید.
 • از نظر امنیتی نیز استفاده از دانگل‌ها می‌تواند مفید واقع شود. برای مثال اگر از دانگل‌ها برای ارتباط بی‌سیم استفاده شود می‌توانند این اطمینان را برای کاربر به ارمغان بیاورند که هنگام متصل نبودن دانگل به دستگاه، دسترسی بی‌سیم به آن امکان‌پذیر نیست. و اطلاعاتی قابل سرقت نمی‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.