انواع سنسور چیپ و چیپست تصویر در دوربین مداربسته :

ario admin 23 شهریور, 1398 0 دیدگاه

سنسور و چیپست تصویر در دوربین مداربسته

در مراحل طراحی و ساخت دوربین های مداربسته  نسبت به تصویر خروجی دوربین ها از انواع مختلف سنسور های تصویر استفاده می شود و در عمل اگر خروجی تصاویر دوربین های ۱ مگاپیکسلی AHD را با انواع سنسورهای مختلف در چندین دوربین مختلف مشاهده ومقایسه کنیم، شاهد تفاوت کیفیت خروجی در این دوربین های مداربسته با رزولوشن برابر خواهیم بود.

خروجی تصویر دوربین های مداربسته تابعی از رزولوشن دوربین, کیفیت لنز , قدرت پردازنده و توانایی سنسور است و عدم همخوانی در هر یک از بخش های یاد شده می تواند به افت کیفیت از مقدار اسمی دوربین شود.

در این مطلب قصد داریم تا با چند  سنسور دوربین مداربسته  ای که در حال حاظر بیشتر در بازار یافت می شود و روی دوربین ها سوار شده آشنا شویم.

هنگامی که به بازار سیستم های دوربین مداربسته برای خرید مراجعه می کنیم با عبارات مختلفی که از سوی فروشنده روبرو می شویم که گاها یا ما را متقاعد کرده و جهت خرید راهنمایی می کند و یا سردرگم!  چرا که دوربین های مداربسته تهیه شده با هر کدام از انواع این سنسورها دارای اختلاف قیمت و تنوع کیفیت می باشند.

سعی شده است تا در زیر بررسی تخصصی تر از انواع چیپ های تصویری در دوربین های مداربسته AHD و شبکه جهت راهنمایی خریداران و همکاران صورت گیرد.

سنسور چیپ و چیپست تصویر اپتینا APTINA IMAGING CORPORATION:

در ابتدا باید از سنسور تصوی دوربین مداربسته  آپتینا ساخت شرکت (APTINA) یاد کرد که در دوربین ها با مدل های چیپست اپتینا 0130 و 0313 برد و ماژول دوربین مداربسته AHD بیشتر استفاده می شود.

چیپ AR0141  1/4″ 720p یک تصویر یک ۱ مگاپیکسلی را در خروجی دوربین های  AHD  برای ما ایجاد می کند و سنسور از نوع  Aptina  AR0130  1/3 یک تصویر ۱٫۳ مگاپیکسلی را تولید می کند. بنابراین دقت کنید که اگر از چیپست تصویر اپتینا AR0141  در تولید یک دوربین استفاده شده است نباید چیزی جز یک مگاپیکسل که در حدود ۱۰۰۰ تی وی لاین  به صورت تقریبی می شود، انتظار داشت حتی اگر لیبل آن بیانگر ۱٫۳ مگاپیکسلی بودن آن باشد!!!

در حقیقیت هزینه ساخت  پردازنده های اپتینا AR0130 ،AR0141 و AR0230  نسبت به  بردهای دوربین مدار بسته Sony  از قیمتی پایینتر و  در برابر برد OV (امنی ویژن)  دارای قیمتی بالاتر می باشند. کیفیت تصویر این سنسورها از  بردهای دوربین Sony  پایینتر و از  سنسورهای امنی ویژن بالاتر می باشند.

کیفیت های ایجاد شده توسط این پردازنده دوربین نیز به قرار زیر است:

  • برد AR0141 ، کیفیت تصویر720P، که تصویری در ابعاد ۷۲۰*۱۲۸۰ پیکسل ایجاد می کند.
  • برد AR0130: کیفیت تصویر ۹۶۰P، که تصویری در ابعاد ۹۶۰*۱۲۸۰ پیکسل ایجاد می کند ( رزولوشنی در حدود ۱٫۳ مگاپیکسل)
  • برد AR0230: کیفیت تصویر ۱۰۸۸P، که تصویری در ابعاد ۱۰۸۸*۱۹۲۸ پیکسل ایجاد می کند ( رزولوشن تصویر ۲٫۱ مگاپیکسل)

 

دربارهario admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.